Usługi remontowe Poznań

slide
slide
slide

realizacje
nasze-referencje

Reklama


Porównanie tynków gipsowych i cementowo - wapiennych

 Tynki znajdujące się wewnątrz budynków pełnią głównie funkcję dekoracyjną, ale również osłonową, m.in. dla instalacji, dlatego muszą być wytrzymałe na uszkodzenia oraz zawilgocenie.

Tynki gipsowe i cementowo – wapienne mogą osiągnąć podobnie wysoką jakość estetyczną, a więc gładkość i równość powierzchni otynkowanej, jednak będzie to od nas wymagać różnego nakłady pracy i kosztów. W przypadku tynków gipsowych nie ma konieczności dodatkowego ich wygładzania, aby uzyskać odpowiednio gładką powierzchnię, oczywiście jednak muszą być starannie wykonane. Tynki cementowo – wapienne mają bardziej chropowatą powierzchnię, co wpływa na wyższe koszty wygładzenia ściany gładzią.

Biorąc pod uwagę odporność na zawilgocenie i uszkodzenia mechaniczne to faworytem jest tutaj tynk tradycyjny. Tynki gipsowe mają większą skłonność do wchłaniania wilgoci, co wpływa na zmniejszanie ich wytrzymałości. Z tego powodu nie powinno się ich stosować w pomieszczeniach, w których mogłyby być narażone na długotrwałe zawilgocenie.

Tynki gipsowe charakteryzują się lepszą, w porównaniu do tynków cementowo – wapiennych, przepuszczalnością pary wodnej. Jednak nie jest to korzystne w przypadku ścian zewnętrznych, gdyż może tam doprowadzić to do wykraplania się wody w przekroju warstw muru. Przy kontakcie z elementami stalowymi wykazują się silnymi właściwościami korodującymi, więc muszą być one pokryte powłoką cynkową, fosforanową lub farbą.