Usługi remontowe Poznań

slide
slide
slide

realizacje
nasze-referencje

Reklama


Cechy ścian działowych

Ściany działowe mają za zadanie skuteczne odseparowywanie od siebie pomieszczeń w domu. Mimo, iż nie są elementami konstrukcji, na których opiera się ciężar innych elementów budynku, to jednak same stanowią dla nich obciążenie. Z tego powodu każda zmiana ich położenia, a także zastosowanie cięższych materiałów niż te, które przewidziane są w projekcie, wymaga konsultacji z konstruktorem. Natomiast bez obaw można ścianki działowe usunąć lub też zmienić materiał wykonawczy na lżejszy.
Wytrzymałość
O ile konstrukcja ścian działowych nie musi być odporna na duże obciążenia, o tyle powinna być tak wykonana, aby wytrzymywała niektóre uderzenia, na jakie jest narażona, typu upadek kogoś z domowników czy też nieuważne przenoszenie mebli. Naturalnie wygodnym rozwiązaniem jest, gdy ściany działowe umożliwią nam zawieszenie na nich szafek lub półek. Ponadto sama powierzchnia ścian powinna być odporna na takie drobne uszkodzenia, jak uderzenia czy zarysowania, które mogą być spowodowane na przykład przez zwierzęta domowe czy też bawiące się dzieci.

Izolacja akustyczna
Ściany działowe powinny być tak wykonane, aby izolowały sąsiadujące pomieszczenia od hałasu. W zależności od zastosowanego materiału izolacyjność dźwiękowa ścian sięga od około 30 (słaba) do 50 dB (bardzo dobra). W tym przypadku bardzo duże znaczenie ma również staranność wykonania i niekiedy nawet drobny błąd podczas stawiania ściany może pogorszyć izolacyjność akustyczną przegrody, która przy dobrym wykonaniu mogłaby z dużą skutecznością tłumić hałas. Oczywiście należy mieć na uwadze, że dźwięki będą się przenosić nie tylko przez ściany, lecz również przez drzwi oraz w mniejszym stopniu poprzez stropy.

Izolacja cieplna
Ten czynnik jest stosunkowo mało istotny przy oddzielaniu ścianą pomieszczeń o zbliżonej temperaturze. Znaczenia nabiera w momencie, gdy odgrodzone zostaną pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych. Aby zapobiec dużym stratom ciepła należy ścianę odpowiednio ocieplić, co najlepiej wykonać od strony pomieszczenia chłodniejszego, gdyż dzięki temu sam materiał, z którego wykonana jest ściana, nie będzie narażony na przemarzanie. Do wykonania ocieplenia można zastosować wełnę mineralną, styropian lub polistyren ekstradowany. Ten ostatni materiał jest co prawda najdroższy, jednak równocześnie zapewnia najlepszą izolację cieplną.