Usługi remontowe Poznań

slide
slide
slide

realizacje
nasze-referencje

Reklama


Masy samopoziomujące

Panele, wykładziny i płytki ceramiczne, czyli wszystkie układane obecnie posadzki, potrzebują idealnie równego i wytrzymałego podłoża. Efekt taki można uzyskać stosując masy samopoziomujące, inaczej zwane samo rozlewnymi. Nazwa ich bierze się od tego, że sama się rozlewa po podłożu, co umożliwia uzyskanie warstwy o grubości od 1 do 10 mm. Przy zastosowaniu bardzo cienkiej warstwy, praktycznie nie podniesie ona poziomu posadzki. Masy samopoziomujące oprócz wyrównywania podłoża również je wzmacniają, a także zmniejszają ilość potrzebnego kleju na przymocowanie płytek i wykładzin.

Do przygotowania zaprawy potrzebna jest woda oraz gotowa, sucha mieszanka, którą to kupuje się najczęściej w 25-kilogramowych workach. Jest kilka rodzajów zapraw, a wybór konkretnej uzależniony jest od miejsca, gdzie będzie się ją układać i rodzaju posadzki. Nie każda zaprawa nadaje się pod płytki ceramiczne.

Rodzaje zapraw:
• cementowe – są one odporne na zawilgocenie i wytrzymałe. Bez specjalnych dodatków są jednak wrażliwe na działanie podwyższonej temperatury, mogą pękać i kruszyć się pod jej wpływem, co jest powodem, dla którego nie stosuje się ich w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Można je stosować w domu, a także na zewnątrz, jeżeli są mrozoodporne.
• gipsowe – cechują się dobrymi właściwościami mechanicznymi i są odporne na działanie podwyższonej temperatury. Istotne jest, że wiążą znacznie szybciej niż zaprawy cementowe, przykładowo warstwa grubości ok. 1 cm już po siedmiu dniach osiągnie pełną wytrzymałość. Nie należy ich jednak stosować w wilgotnych pomieszczeniach, jak również na zewnątrz. Działają również korozyjnie na stal, więc każdy element stalowy, który będzie miał bezpośredni kontakt z zaprawą, musi być odpowiednio zabezpieczony.

Podłoże pod wylewkę
Zapraw samopoziomujących nie należy układać na podłoży, które się kruszy, ugina lub jest zatłuszczone lub wilgotne. Podłoże musi być wytrzymałe, szorstkie, suche i czyste. Przed ułożeniem na podłożu masy samopoziomującej należy je zagruntować preparatem wyrównującym chłonność, które jednocześnie zwiększy przyczepność nowej warstwy. Takie zagruntowanie zapobiegnie również zbyt szybkiemu wysychaniu zaprawy i ułatwi jej poziomowanie.

Wylewanie masy
Do wylania powinniśmy przygotować zaprawę o ciekłej konsystencji. Dokładne proporcje wody i suchej mieszanki znajdziemy na opakowaniu. Należy możliwie najdokładniej trzymać się zaleceń producenta, gdyż zbyt duża porcja wody może spowodować obniżoną wytrzymałość warstwy, co skutkować może jej pękaniem. Wylewanie masy zaczynamy od ściany najbardziej oddalonej od wejścia. Dla dużych powierzchni dobrym rozwiązaniem jest przygotowywanie i wylewanie zaprawy przy pomocy agregatu. Do rozprowadzania masy można użyć długiej metalowej pacy lub też specjalnej listwy zgarniającej. Aby udało się otrzymać idealny poziom warto kontrolować poziom grubości poprzez wcześniejsze zaznaczenie na ścianach punktów wysokościowych.

Mieszając zaprawę należy pamiętać, aby nie wykonywać tego zbyt szybko. Podczas mieszania dostaje się do niej powietrze, co przy szybkim mieszaniu może spowodować jej spienienie. Jeżeli pęcherzyki powietrza zostaną w twardniejącej zaprawie to obniży się wytrzymałość warstwy. Do odpowietrzania już wylanej masy można użyć wałka kolczastego lub siatkowego, które przyciąga się po jej powierzchni. Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać to ochrona świeżo wykonanej wylewki przed działaniem promieni słonecznych i przeciągów, które powodują zbyt szybkie wysychanie i pękanie posadzki.