Usługi remontowe Poznań

slide
slide
slide

realizacje
nasze-referencje

Reklama


Antypoślizgowa posadzka w łazience

Łazienka jest to najważniejsze miejsce w domu, w którym względy estetyczne powinny być brane pod uwagę w drugiej kolejności. Posadzka w łazience powinna przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo użytkowania, co jest ważne w szczególności, jeżeli w domu zamieszkują osoby starsze oraz małe dzieci, u których nietrudno o upadek, a co za nim idzie ryzyko doznania poważnych urazów. Z tego powodu przy wyborze materiałów na podłogę ważne są jej parametry techniczne dotyczące stopnia poślizgu.

Poślizg w łazience można zmniejszyć na kilka sposobów. Popularnym i stosunkowo mało kosztownym rozwiązaniem jest stosowanie gumowych wykładzin na podłodze lub też specjalnych dywaników o gumowym podbiciu. Największą skuteczność zapewnia jednak zastosowanie płytek o odpowiednich parametrach antypoślizgowych. W zależności od naszych upodobań i planowanego wyglądu łazienki możemy wybierać je spośród szerokiej gamy kolorystycznej, natomiast wybór odpowiedniej ich klasy znacząco zwiększy bezpieczeństwo użytkowania.

 W przypadku łazienek znajdujących się w naszych domach nie ma określonych prawnie norm, które mówią o tym, jaką klasę antypoślizgowości powinny mieć używane w nich płytki. Takie normy są określone dla miejsc w obiektach użyteczności publicznej, jak przykładowo łazienki czy przebieralnie w basenach, gdzie muszą być zastosowane płytki o określonej klasie. Wybierając więc produkty do naszych prywatnych łazienek, uzależniamy zakup od naszej świadomej decyzji, lub też osoby, która wykonuje dla nas remont. Szczególne miejsca, gdzie warto wybrać płytki o jak najwyższej klasie antypoślizgowej, to niecka brodzika oraz miejsca, po których będziemy chodzić boso.

Przy okazji wyboru płytek o antypoślizgowej powierzchni powinniśmy wiedzieć, że klasy dla bosej stopy (klasy A, B, C) różnią się od klas antypoślizgowości posadzek w miejscach, w których chodzi się w obuwiu – dla nich występują oznaczenia w klasach R9, R10, itd.

O ile nie mamy obowiązku w prywatnych domach i mieszkaniach stosowania płytek o odpowiedniej klasie antypoślizgowej, to jednak warto zastanowić się, czy mimo wszystko takich nie zastosować. Dzięki temu możemy znacząco poprawić bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i naszych bliskich. Pamiętajmy, że wystarczy nie do końca starta plama to wylaniu się płynu, by kilkukrotnie zwiększyć poślizg na posadzce. Ponadto ciągłe mycie podłóg również powoduje ich ścieranie, a tym samym zmniejszają się jej antypoślizgowe właściwości.